- Szczegóły
Zakup samochodu jest jednym z największych zakupów, jakich większość ludzi kiedykolwiek dokona. Niezależnie od tego, czy kupujesz nowy czy używany, ważne jest, aby wiedzieć, w co się pakujesz i jak się zabezpieczyć. Internet sprawił, że zakup samochodu z domu jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej, ale z tą wygodą wiąże się ryzyko. Możesz nie mieć możliwości odbycia jazdy próbnej lub dokładnego obejrzenia samochodu przed złożeniem oferty. Dlatego przy zakupie samochodu przez Internet konieczne są pewne środki ostrożności. Rozważenie wszystkich opcji, zbadanie potencjalnych dealerów i poświęcenie czasu na negocjacje to rzeczy, które wymagają czasu i wysiłku. Jednak te środki mogą pomóc Ci uzyskać najlepszą możliwą ofertę i chronić Twoje interesy, jeśli coś pójdzie nie tak. Do tego dzięki zastosowaniu przez dealerów fulfillment, zakupy odbywają się szybko i w bezpieczny sposób.
Podejmij świadomy zakup
Zanim dokonasz zakupu online, powinieneś mieć jasne pojęcie o tym, czego chcesz, ile możesz sobie pozwolić i gdzie planujesz zakupy. Jeśli szukasz nowego samochodu, możesz chcieć zawęzić swoje poszukiwania do konkretnej marki lub typu pojazdu. Możesz skorzystać z narzędzi takich jak wyszukiwarka samochodów, aby zbadać swoje opcje w oparciu o cenę, markę i model, zużycie paliwa, oceny bezpieczeństwa i inne. Powinieneś również zbadać opcje finansowania, swój wynik kredytowy i różne dostępne rodzaje pożyczek, aby pomóc Ci zdecydować, co jest dla Ciebie najlepsze. Zakup samochodu przez Internet raczej nie będzie tańszy niż zakup u dealera. Ale jeśli rozejrzysz się i znajdziesz odpowiednią ofertę, możesz zaoszczędzić czas i kłopot, kupując przez Internet.
Na co zwrócić uwagę kupując samochód
Istnieje wiele rzeczy do rozważenia podczas badania zakupu samochodu, zwłaszcza gdy kupujesz od prywatnego sprzedawcy. Kiedy spotkasz się ze sprzedawcą osobiście, weź kopię jego prawa jazdy lub identyfikator ze zdjęciem i zapisz numer VIN na desce rozdzielczej samochodu. Możesz również zrobić zdjęcia samochodu, aby pomóc Ci zapamiętać takie rzeczy jak małe zadrapania lub wgniecenia, które mógłbyś przeoczyć osobiście. Jeśli możesz, zabierz ze sobą mechanika, aby sprawdził samochód. Powinieneś również przeprowadzić raport historii pojazdu, aby sprawdzić, czy samochód został zgłoszony jako skradziony, ma zaległe zastawy lub został uszkodzony podczas powodzi. Niektóre strony internetowe, takie jak Carfax, pozwalają uruchomić raport historii z komputera. Można również wyszukać historię tytułu własności samochodu. Właściciele mogą nie zawsze być prawdomówni co do przeszłości samochodu, więc upewnij się, że masz raport o historii pojazdu.
Sprawdź numer VIN
Numer VIN jest jak odcisk palca samochodu. Jest unikalny i specyficzny dla danego pojazdu, więc może być użyty do identyfikacji jego przeszłości. Pierwsze trzy cyfry numeru VIN wskazują kraj pochodzenia samochodu. Na przykład, samochód wyprodukowany w Japonii będzie miał VIN zaczynający się od "J". Jeśli kupujesz od prywatnego sprzedawcy, możesz znaleźć numer VIN na desce rozdzielczej, pod maską lub na drzwiach po stronie kierowcy. Możesz również sprawdzić VIN z producentem online, aby zobaczyć, czy samochód został zgłoszony jako kradziony, ma zastaw na nim, lub był zaangażowany w wycofanie bezpieczeństwa. Jeśli samochód jest skradziony, może chcesz odejść od sprzedaży. Jeśli samochód jest częścią wycofania bezpieczeństwa, sprzedawca powinien naprawić problem, zanim go kupisz.
Zabierz ze sobą zaufanego mechanika
Jeśli masz czas, zabierz ze sobą mechanika, gdy idziesz obejrzeć samochód. Możesz zapytać sprzedającego, czy jest skłonny zlecić kontrolę samochodu wybranemu przez Ciebie mechanikowi. Jeśli odmówi, możesz odejść od sprzedaży. Możesz również zapytać, czy mają oryginalne rachunki za naprawy. Jeśli nie mają rachunków, może to oznaczać, że wykonali pracę, której nie zgłosili do stanu. Możesz poprosić sprzedającego o naprawienie wszelkich problemów, które znajdzie mechanik, zanim kupisz samochód. Jeśli sprzedawca odmówi, może to być znak, że nie chce być z tobą szczery. Należy również sprawdzić, czy nie doszło do oszustwa związanego z licznikiem kilometrów. Dzieje się tak, gdy sprzedawca cofa licznik kilometrów, aby ukryć ilość przejechanych kilometrów.